Competition venues

Winners 2014: Woodwinds


← Back page

Flute A

Nadia Nazaruk I Place
Marianna Sharifianova II Place
Angelina Mishchenko II Place
Lev Stekanov III Place
Aleksandr Shulga III Place
Alexandra Onegina Diploma
Elena Nedomolkina Diploma
Polina Polivina Diploma
Polina Konstantinova Diploma

Flute B

Ruta Vaytkute I Place
Yaroslav Kuznetsov I Place
Alina Sharova I Place
Sofiia Tipiseva II Place
Mariia Volochai III Place
Helina Viigand III Place
Marcus Yap Diploma
Polina Gipp Diploma
Simona Guler Diploma
Lisanne Lugus Diploma
Caleb Tellvik Diploma

 

 

Flute C

Natalia Karaszewska I Place
Zlata Zhidkova II Place
Iuliia Albekova III Place
Artjom Pahhomov III Place
Mariia Markova III Place
Anna Parfenova Diploma
Elizaveta Shishova Diploma

Flute D

Anete Vinkel I Place
Julie Davidsen I Place
Iana Ovchinnikova II Place
Margarita Popova II Place
Amy Frame III Place

 

Flute E

Natalia Jarząbek I Place
Martyna Klupś-Radny I Place
Chien-Chun Hung II Place
Maria Polishchuk III Place
Miriam Altenburg III Place
Viktoria Lindström Diploma
Marianne Thomsen Clement Diploma
Darya Yeliseyeva Diploma
Maria Kozlova Diploma
Astrid Palmstierna Diploma
Aleksandra Fedorova Diploma

Clarinet A

Rakel Simonsson I Place
Mikhail Veselov II Place
Ekaterina Somova Diploma

Clarinet B

Daniil Mishin Diploma

Clarinet C

Michal Jania I Place
Farid Askerov Diploma
Emma Gotting Diploma
Madeleine Nilsen Diploma

Clarinet D

Roman Mamin I Place

Clarinet E

Junnan Sun I Place
Magnus Holmander I Place
Christopher Mothersole Diploma
Jan Klimaszewski Diploma
Eva-Maria Rezsni Diploma
Marina Brunner Diploma
Aleksandrs Maslovs Diploma

Saxophone A

Viacheslav Polivin III Place

Saxophone B

Anastasia Vorontsova I Place
Noah Hofvander I Place
Ivan Eroshkin III Place
Vegard Rukke Diploma
Colin McInerney Diploma
Meja Ninni Zhang Diploma

 Saxophone C

Annie Eline Lundgreen I Place
Teo Hillberg II Place
Nikita Khrishchun Diploma
Celine Kjærstad Danielsen Diploma
Henrik Markstedt Diploma
Ayse Øzbal Diploma

Saxophone D

Ekaterina Kulagina I Place
Theo Hillborg II Place
Mihails Zolotuhins III Place
Igor Kuznetsov III Place

Saxophone E

Linn Persson I Place
Baiba Tauriņa III Place
Clio Theodoridis III Place

Oboe A

Martin Westin II Place

Oboe B

Ratmir Siryi II Place

Oboe C

Klara Borgqvist I Place

Oboe D

Gabriela Dogaru III Place
Eva Kuzema III Place

Oboe E

Mariya Karpinets I Place
Mikhail Shimorin Diploma

Bassoon A

Arthur Edman I Place

Bassoon C

Jonathan Bauer III Place

Bassoon E

Alexandre Molina I Place